O nás
Jak to vlastně začalo?
Psal se rok 2014 a neuroložka-trenérka basketbalu Jaroslava Chlupová a trenérka Barbora Vychopeňová začaly řešit zhoršující se pohybovou gramotnost svých malých svěřenců zařazením gymnastických prvků a koordinačních cvičení do tréninkových jednotek.
Za krátkou dobu jejich snaha přinesla perfektní výsledky, malí basketbalisté se zlepšili ve všech dovednostech. Doktorka Chlupová začala upozorňovat na zhoršující se pohybovou gramotnost a nárůst zdravotních problémů u mladé populace a začala tento problém řešit. Postupně kolem sebe shromáždila tým odborníků, fyzioterapeutů, pohybových lektorů a vznikl projekt Lokomoce-pohyb jako prevence.
Projekt primárně cílí na děti předškolního věku. Nyní spolupracujeme s více než 100 mateřskými a základními školami v 6 krajích České republiky. Pravidelně vzděláváme pedagogy ve zdravém pohybu, učíme je základní prvky anatomie a biomechaniky těla. Získávají od nás tipy, jak s dětmi přirozeně, pestře, zábavně a hravě cvičit.
Nepracujeme pouze s dětmi a pedagogy, ale také s rodiči, především formou vzdělávacích workshopů a přednášek. Vedle toho nabízíme také vzdělávání ve firmách, kterým není lhostejný zdravotní a fyzický stav zaměstnanců a věnujeme se i vzdělávání a pohybu u seniorů nebo pacientů s Parkinsonovou chorobou.
Portfolio aktivit, které nabízí projekt Lokomoce je široké - stačí si jen vybrat!
Náš tým
Jaroslava Chlupová
Neuroložka, zakladatelka projektu
Martina Haklová
Hlavní fyzioterapeut Lokomoce
Vladimíra Knoflíčková
Finanční manažer projektu
Milena Povolná
Administrativní vedoucí
Jakub Hovorka
Marketing a propagace, pohybový lektor
Michaela Zhánělová
Marketing a propagace, pohybový lektor
René Oulehla
Fundraiser
Martina Kulašová
Ředitelka DS Tišnov
Monika Hudečková
Oblastní koordinátor - Tišnov
Lenka Líbalová
Oblastní koordinátor - Jihlava
Lada Červenková
Oblastní koordinátor - Havířov
Radana Staśová
Oblastní koordinátor - Havířov
Barbora Valouchová
Oblastní koordinátor - Zlín
Olga Königová
Oblastní koordinátor - Bystřice n. P.
Silvie Palečková
Oblastní koordinátor - Beroun, Benešov
Štěpán Lhoťan
Oblastní koordinátor - Krnov
Václav Sigmund
Oblastní koordinátor - Krnov
Zuzana Pavelcová
Psycholog
Principy
Vnímání vlastního těla
Ke změně je nejprve nutné uvědomit si současný stav. Tělo je nástroj, který používáme každý den a abychom se s ním naučili správně zacházet, musíme se ho naučit vnímat.
Držení těla
Naučit se správné pohybové stereotypy pomáhá předcházet bolestem a zraněním. Pokud budeme umět lépe pracovat s vlastním tělem, budeme zdravější, produktivnější a spokojenější.
Všichni v pohybu
Pohyb je přirozené právo každého z nás! Hledejme způsoby jak zapojit do pohybových aktivit všechny – bez rozdílu věku, schopností nebo zkušeností.
Příklady táhnou
Jak děti, tak i dospělí se učí nápodobou. Rodiče, učitelé, trenéři i kolegové v práci – všichni můžeme být inspirací pro ostatní.
Kreativita a radost
Kreativita je cestou k radosti z pohybu. Čím zajímavější a hravější pohyb bude, tím více dokáže zaujmout. Využívejme k pohybu okolní prostředí i pomůcky, které k tomu nejsou primárně určené.
Zábava, ne povinnost
Pohyb by měl být odměnou, ne starostí. Když ho budeme vnímat jako zdroj pozitivní energie a ne jako nutné zlo, stane se přirozenou součástí života.
Pohyb jako návyk
Stejně jako si každý den čistíme zuby, měli bychom brát pohyb jako součást denní rutiny. Budování pozitivního vztahu k pohybu začíná už v dětství a tvoří pevné základy, na kterých stavíme až do konce života.